01. 01. 2019

Island - země gejzírů a golfových hřišť

Zní to absolutně absurdně, neuvěřitelně a bláznivě, ale není to sen a není to ani příběh z golfového ráje, je to Island! Země, která má asi 325 000 obyvatel, nabízí domorodcům a případným návštěvníkům 72 hřišť. Abychom u nás dodrželi stejný poměr hřišť na obyvatele, museli bychom mít neuvěřitelných 2200 hřišť. Island je opravdu zvláštní země.

Země, kde před nedávnem vybuchla sopka a zastavila leteckou dopravu půlky světa, země, která zkrachovala a znárodnila banky, země gejzírů, fjordů, hor, tuhé i tekuté lávy, čisté a rozervané přírody, polární záře, ryb, velryb, sýrů a golfových hřišť. Země, kde se nezamykají dveře domů a všichni jsou vždy vítáni. Budete vítáni i vy.

Nesnadný lov
On-line poznávání Islandu jsme začali poněkud česky přihlouple. Dal jsem totiž do vyhledávače „golf Island“, a co mi vypadlo? Pochopitelně golfová hřiště na ostrovech (islandech) na celém světě – a že jich tedy je... Takže jsem provedl malou změnu a zadal: golf – Iceland. Vypadalo to na snadný a úspěšný lov, odkazů na stránky se ukázalo docela dost, připravil jsem tedy několik otázek a poslal na první cestovní kancelář na Islandu v seznamu. A pro jistotu jsem vybral ještě dvě další a poslal e-mail se zdvořilou prosbou o fotky a informace i tam. Ale kupodivu nepřišla žádná odpověď ani po urgenci. Tak jsem poslal e-maily znovu a na další cestovky a ozval se mi jen Hördur Hilmarsson, managing director cestovní kanceláře Ittravel z Reykjavíku a napsal mi, že napíše za týden, ale už nikdy nenapsal.

Tak jsem zapátral dál a obrátil se přímo na hřiště přes web golfové asociace Islandu – asi šest jsem jich oslovil a taky nic. Žádná odpověď, vůbec žádná reakce. Potom jsem napsal několika turistickým průvodcům, kterých jsou na Islandu přehršle. Zase nic. Už jsem si začínal myslet, že tenhle článek snad nenapíšu, protože Island prostě přes e-mail nekomunikuje. Pochopitelně by to byla škoda a má chuť zjistit něco o té zatraceně krásné zemi, ze které si se mnou nechtějí psát, se ještě zvýšila. A potom mi došlo, že jsem na e-mailování do severské země zvolil asi špatnou roční dobu, protože jsem měl psát v zimě, v období dlouhých polárních nocí, kdy určitě všichni sedí u počítače. Teď, když je na Islandu světlo 24 hodin denně, jsou všichni asi kde? No určitě na golfu!

Island02Island03

Celý článek (PDF)