03. 01. 2019

Litva - mladá / stará tajemná kráska

Sledovat vývoj a stav golfu v bývalých socialistických zemích je jedna z nejzábavnějších věcí, které znám. Jistě, Česká republika je zdaleka nejlepší, máme nejvíc hřišť a nejvíc hráčů, ale každému běžci v první linii sluší ohlédnout se občas, co se děje za jeho zády. Ne že by rozmach golfu v bývalé východní Evropě výrazně zamíchal kartami golfu světového, že bychom nějak hnuli globálními golfovými statistikami, to opravdu nehrozí, ale země bývalého socialistického bloku hrají takovou příjemnou roli perspektivního golfového mladíka nebo ještě lépe jeho mladší, neokoukané golfové sestry, od kterých se dá očekávat jen to dobré, a je hezké se na to dívat.

Stačí zadat do vyhledávače „golf in Lithuania“ a máte k dispozici hned několik možností, jak se v nabídce všech sedmi hřišť a 661 doporučených hotelů zorientovat. Ale protože je dobré mít i v on-line světě průvodce, požádal jsem svou známou, ředitelku litevské cestovní kanceláře Premium Travel Service z Vilniusu, o informace a doporučení. A sympatická Solveiga Savickaite nám je velmi ochotně poskytla a přidala nové obrázky a pomohla nám zkontaktovat tři manažery litevských hřišť.

Nejvyšší kvalita u moře
National Golf Resort Club (18 jamek, green fee 50 €) je nejkvalitnějším golfovým resortem Litvy a jedním ze dvou hřišť blízko mořského pobřeží. Designoval je evropsky vyhlášený David Krause a dnes hřiště manažersky řídí James Arnold, narozený v Londýně, s trvalým bydlištěm v Mnichově, a mimo jiné je také senior partnerem firmy Arnold & Partners International Golf Services… – takže odborník se vším všudy.

Jamesi, co je nejlepší na vašem hřišti? „Je skvěle designováno, v krásné přírodě, luxus a kvalita, užijí si je amatéři i profesionálové, green osmnáctky je osvětlený, ostrovní a ve tvaru Litvy. Hřiště se nachází mezi živým přímořským letoviskem Palanga – vyhlášeným bělostnými plážemi Baltu a rušným přístavem Klaipeda. V obou městech lze najít bezpočet zábavních podniků, barů a restaurací.“

Litva01Litva02

 Celý článek (PDF)