04. 01. 2019

Irsko - drsná země do zelena

Irskou barvou je zelená, symbolem země je čtyřlístek, Den svatého Patrika je státním svátkem, který známe i u nás a slaví se 17. března a všude je zeleno. Irsko mě z Britských ostrovů přitahovalo nejvíc, ale hned na úvod musím maličko udělat jasno: politicky a geograficky není jedno jestli jde o Irsko nebo o Severní Irsko.

Politicky jsou Britské ostrovy rozděleny na tři části: Spojené království Velké Británie a Severního Irska, Irskou republiku a ostrov Man, který je britskou korunní dependencí. Ale nebudeme to komplikovat, necháme politiku politikou a vezmeme to geograficky, což je jednodušší. Irové mají pověst nesmírně přátelského národa se srdcem vzácně otevřeným. A je známo, že se rádi baví a že to umí! Milují rodinu, svou hudbu a tradice, ke kterým patří tradiční irská hospůdka, kde se setkávají a diskutují a užívají si života a jsou při tom veselí.

432 hřišť pro 4,5 milionu
Možná je to tím, že mají za sebou docela nelehká období jako třeba hladomor v 19. století, nebo že museli bojovat proti nadvládám, nebo je to i tím, že si váží malých všedních věcí víc než bohatství. A ještě jedna věc je zajímavá a zrovna se hodí ji napsat. V Irsku vedle sebe zcela bez problémů žijí velice různorodé národy: Irové, Skotové, Angličané, Welšané, Číňané, Nigerijci, Poláci, Rumuni, Lotyši, Litevci a pár Čechů a Slováků se tam taky najde. Bohužel se mi nepodařilo zjistit, jak vypadá skladba národností na golfu, protože v Irsku se fakt hraje hodně a bylo by zajímavé vědět, jaké procento golfistů je třeba z Nigérie. Ale vždycky mě až zamrazí, když zjistím, jak moc se v některé zemi hraje golf. Tušil jsem, že se tam hraje hodně, ale stejně mě to zaskočilo. V Irsku je totiž 432 hřišť a asi 4,5 mil obyvatel, takže u nás by muselo být 960 hřišť, abychom na tom byli poměrově stejně. (Ach, ach, český golfe, kdybys tak chtěl vzkvétat. Těch příkladů dobré praxe je po světě spousta…)

Na hlavním irském informačním portálu www.ireland.com se snadno do irského golfu proklikáte, protože tento sport má svou vlastní stránku, která neskromně začíná sloganem The home of champions (domov mistrů) ale po chvíli vám dojde, že naprosto oprávněně. Samozřejmě to není jen Rory, ale je to celá řada jmen tak zvučných, že z toho přechází zrak. No, uznejte sami: Rory McIlroy, Padraig Harrington, Christy O'Connor Sr., Darren Clarke, Graeme McDowell, Fred Daly, Des Smyth, Harry Bradshaw, Ronan Rafferty, Eamonn Darcy.

Ale to jsou nejen hráči a případně známí designéři hřišť, ale třeba herec Bill Murray, který miluje Irsko pro jeho golfová hřiště. „Je to nejkrásnější země na golf, a když přijedete jako host, cítíte se jako král,“ nechal se slyšet. Je pravda, že mnoho známých i neznámých osobností miluje golf v Irsku i díky 19. jamce. US PGA šampion Payne Stewart se na 19. jamce ve Waterville evidentně cítil jako doma: „Šli jsme do hospody a cesta vedla kolem piana, tak jsem přinesl harmoniku, a pak už si jen pamatuji, že byly 4 hodiny ráno.“

Všechno o irských hřištích se dozvíte na webu www.irishgolfcourses.co.uk.

Irsko01Irsko02 

Celý článek (PDF)